Yeni Adresimiz Kendimceyemek.com

Merhabalar..

Uzun süredir kendimceyemek.blogspot.com adresinden yazılarımı paylaştığım bloguma artık www.kendimceyemek.com adresinden devam edeceğim.

Yeni adresimizi Sık Kullanılanlara eklemeyi unutmayınız.

Ayrıca altta ki Google+ sayfamızı da beğenerek tariflerimi ve yazılarımı Google+ üzerinden de takip edebilirsiniz.


Google+ Sayfamız

19 Şubat 2011 Cumartesi

Easyfood (Aklında Ne Varsa 2 Dakikada Sofranda)

Easyfood denemem için ürünlerinden göndermiş sağolsun.Daha önce denemediğim bir gruptur hazır gıda.Raflarda görünce bakıp incelerim ama daha önce açıkçası hazır pişmiş sadece ısıtarak tüketilen bu tür ürünlerden denememiştim.Böylece denemiş oldum.Elma tatlısını açıkçası çok beğendim.İçinde karanfili,kabuk tarçını,elmaların pişme kıvamı,şerbeti,tadı yani herbir şeyi yerindeydi.Afiyetle yedik.İç pilavına gelince bana göre bir tık daha pişmeli.Pirinçler biraz diri geldi.Denemek isterseniz diye bir de ben duyurayım dedim.

Easyfood ile ilgili merak ettikleriniz

Nerede muhafaza etmeliyim?
Kapalı ambalajı oda sıcaklığında kuru ve nemsiz ortamda saklayınız. Direkt güneş ışığından koruyunuz. Ürünler açılmadığı sürece, buzdolabında saklanması gerekmez.

Markette hangi reyonda bulabilirim?
Easyfood ürünleri, Kuru Gıda – Konserve- Sos kategorisi içindedir.

Katkı maddesi var mı?
%100 doğaldır. Easyfood üretim yöntemi sebebiyle hiçbir katkı maddesi içermez.

Nasıl ısıtabilirim?
Easyfood Hazır Yemekleri mikrodalga fırında veya tencereye boşaltılarak ocakta ısıtabilirsiniz.
Mikrodalga fırın için; Karton kabından çıkarılır. Şeffaf folyo film üzerine bir-iki delik açılır ve mikrodalgada, kendi kabında 2-4 dakika ısıtmak yeterlidir.
Tencere için; Karton kabından çıkarılır. Şeffaf folyo film bir bıçak yardımıyla açılarak, tencereye boşaltılır ve kısık ateşte 5-7 dakika ısıtılır.

Raf ömrü neden uzun?
Easyfood üretim yöntemi ile üretilen ürünlerinin raf ömrünün uzun oluşu pastörizasyon değil sterilizasyon yöntemi ile üretilmesinden ileri gelmektedir. Her Easyfood ürünü için uygulanan sterilizasyon süresi farklı olup, bunun yöntemi sadece Easyfood tarafından bilinmektedir.

Sterilizasyon yöntemi ile Pastörizasyon Yöntemi arasındaki fark nedir?
Sterilizasyon ısıya dirençli bakteri sporlarının öldürülmesi için kullanılır. Bu ürünler 120 C sıcaklığa kadar ısıtılırlar, böylece bozulmaya yatkın bakteriler ve sporları yok edilir. Pastörizasyonda ise amaç patojen mikroorganizmaları öldürmektir ve düşük sıcaklıklarda (72 C civarı) uygulanması gerekir

Hangi malzemeler kullanılıyor?
Easyfood ürünlerinde; mevsiminde toplanmış sebze ve meyveler, besin değerlerinin korunması amacıyla genellikle taze olarak kullanılır. Bazı ürünler ise mevsimlik olduğu için dondurulmuş olarak kullanılmaktadır. Et, tavuk, sebze, bakliyat, pirinç ve bulgur iç piyasadan, ISO 22000 (Gıda Güvenliği Yönetimi) belgesine sahip tedarikçilerden sağlanır.

Bu arada herkese güzel ve keyifli bir hafta sonu dileğiyle.................

8 yorum:

Gülcan dedi ki...

DENEMEDİM AMA ÇOK PARATİK. SİZE AFİYET OLSUN.

mine dedi ki...

katkı maddesi yok koruyucu madde mi var biraz uzak duruyorum gene de bu ürünlerden

İnci Yemek dedi ki...

Gülercim muhteşem bir lezzetler doğrusu bizde çok beğendik:)
afiyet olsun size.
mutlu tatiller canım.

yemekbiraşk dedi ki...

hiç sıcak bakmıyorum ben böyle şeylere buralarda çok daha yaygın..
belki yanılıyorumdur ama sağlıklı bulmuyorum..
sevgilerimle...

NarincE dedi ki...

Almıyorum böyle şeyleri malum. Biz yine kendimiz pişirp kendimiz yemeye devam edelim di mi ablam?

LEZZETLİ SOMUNLAR dedi ki...

Daha önce sanırım Aylin Türkşen Aysal da anlatmıştı bu ürünleri. Şu an çalışıyor olsaydım, kesin tercih ederdim; ben çalışırken de bunlar yoktu..Heyhat..Tanıtım için sağol canım benim, oğluma söyleyeyim de o baksın İstanbul'da..

Meriç dedi ki...

Katkı maddesi konusunda bu son GDO yönetmeliği değişikliğinden sonra Tarım ve Köyişleri Bakanlığı çok hassas. Eğer katkı maddesi olsa ve üzerinde katkı maddesi yoktur yazarlarsa çok ağır cezaları var.

Tülin dedi ki...

Valla Meriç ben bakanlığın ne dediğine bakmam. Yediğime bakarım. Denedim ve gerçekten normal yemek tadında olduğunu düşünüyorum. Sevgiler...

Blog Widget by LinkWithin